Jednym z ostatnich, a zarazem kluczowych etapów planowania przyjęcia weselnego jest wybór dań i przystawek, które zagoszczą na stołach podczas całej imprezy. Pamiętajmy, że jedzenie, czyli jego ilość, różnorodność i oczywiście smak, bezpośrednio wpływają na poziom zadowolenia naszych gości, tak więc przy wyborze menu powinniśmy być naprawdę ostrożni. Sprawdź, co koniecznie musicie wziąć pod uwagę przy dokonywaniu ustaleń z cateringiem, jak uniknąć typowych błędów oraz co zrobić, aby skomponować idealne menu weselne!
Na ile tygodni przed weselem wybiera się menu?
Wybór menu weselnego odbywa się już na kilka tygodni przed planowaną imprezą. Zazwyczaj jest to od trzech miesięcy do dwóch tygodni wcześniej, jednakże wszystkie sale weselne mają w tym temacie własne podejście. Warto więc podpytać o tę kwestię już na etapie podpisywania umowy lub skontaktować się z odpowiednim wyprzedzeniem, celem ustalenia daty spotkania.
Jeśli więc jesteście dopiero na początkowym etapie planowania ślubu, z pewnością nie musicie się jeszcze martwić ustalaniem menu weselnego. Zamiast tego koniecznie sprawdźcie wpisy mówiące o tym, od czego zacząć przygotowania do ślubu oraz o co pytać przy wyborze sali weselnej.
Jak wygląda spotkanie z firmą cateringową i ustalenie menu na wesele?
Dla wielu z nas własne wesele jest pierwszą imprezą w życiu, na którą zamawiamy catering. Dlatego też normalne jest poczucie lekkiego zagubienia. Na szczęście restauracje organizują rocznie dziesiątki imprez okolicznościowych, tak więc z pewnością możemy liczyć na fachowe doradztwo menedżerów sal weselnych, jeśli chodzi o jedzenie.
Podczas rozmowy zostaną Wam przedstawione ciekawe propozycje dań i przystawek na zimno, spośród których wskażecie te, które wydadzą się wam najlepsze. Coraz więcej restauracji przygotowuje także porcje degustacyjne, co znacznie ułatwia dokonanie ostatecznego wyboru. Jeśli w waszym przypadku tak nie jest, możecie spytać o ewentualny koszt przygotowania panelu degustacyjnego.
Co należy wziąć pod uwagę w menu weselnym?
- Ilość “ciepłych” dań i godziny ich podawania – zazwyczaj menu weselne zawiera danie główne oraz 2-3 ciepłe posiłki podawane w trakcie wesela w odstępie około dwóch godzin. Pamiętajcie, że zbyt wiele ciepłych posiłków uniemożliwi naszym gościom skosztowanie przysmaków ze szwedzkiego stołu, natomiast zbyt mało sprawi, że goście weselni będą głodni.
- Jak podawane są dania główne – być może nie wiecie, ale obiad na weselu może być podawany na dwa sposoby. Sposób pierwszy to oczywiście podanie gotowej porcji zupy oraz drugiego dania każdemu z gości osobno. Sposób drugi to podanie wazy z zupą do samodzielnego nalewania, a następnie gotowanych ziemniaków i mięs pieczonych na półmiskach, z których każdy gość może nabrać porcję według prywatnych preferencji. Wybierzcie ten, który bardziej wam pasuje.
- Możliwość zamówienia osobnego menu dla gości z ograniczeniami żywieniowymi – jeśli na naszym weselu będą wegetarianie lub osoby z nietolerancjami pokarmowymi, powinniśmy dopilnować, aby nie byli głodni i zapewnić im specjalne dania gorące. Z pewnością każdy catering ma w ofercie przynajmniej kilka takich propozycji.
- Przystawki na zimno – Pary Młode często wybierają jedynie dania na ciepło, tym samym zupełnie nie poświęcając uwagi przystawkom. To błąd! Przekąski również wchodzą w skład menu weselnego i powinniśmy ustalić, ile będzie ich rodzajów oraz jak będą podawane (szwedzki stół czy bezpośrednio na stołach gości).
- Obecność deseru po obiedzie – w wielu regionach przyjęte jest, że tuż po obiedzie podawany jest deser i kawa. Zapytajcie, czy w waszym pakiecie jest to przewidziane, zwłaszcza w sytuacji, w której tort weselny zaplanowaliście na wieczór lub nie będziecie mieć go wcale.
- Ilość i rodzaj napojów – koniecznie upewnijcie się, czy w cenie macie napoje gazowane, wodę, soki owocowe i oczywiście ciepłe (kawa, herbata) oraz czy są jakieś limity.
- Opcje dodatkowe – jeśli planujecie słodki lub wiejski stół, również omówcie jego różnorodność, ilość i wygląd. Natomiast w przypadku, w którym są one od zewnętrznych wykonawców, ustalcie warunki ich ustawienia.
Przed spotkaniem z menedżerem sali warto także rozważyć konsultacje z wedding plannerem, który podpowie, jak przygotować idealne menu weselne.
Najczęściej spotykane potrawy na polskich weselach:
Tradycyjny obiad weselny
Na tradycyjnym, polskim weselu nie może zabraknąć dwóch rzeczy, czyli wódki i… rosołu. Tak jest, wciąż najczęściej wybieraną zupą na obiad weselny jest rosół z makaronem. Natomiast co do dania głównego, to prym wiodą tradycyjne polskie dania mięsne.
Popularne dania ciepłe na wesele
Tradycyjne potrawy weselne wciąż cieszą się dużą popularnością wśród par, które chcą mieć pewność, że serwowane dania przypadną do gustu wszystkim gościom. Tradycyjna kuchnia polska często kojarzy się z ciepłem domowego ogniska i rodzinnych uroczystości. Para młoda nie musi się martwić o zadowolenie swoich gości, stawiając na klasykę, która zawsze się sprawdza.
Istnieją pewne potrawy uniwersalne, takie jak:
- pierogi ruskie,
- gołąbki,
- żurek staropolski,
- barszcz czerwony z krokietem,
- zupa gulaszowa,
- strogonow,
- talarki z polędwicy wołowej w sosie grzybowym, kluski śląskie i surówka z czerwonej kapusty,
- filet z drobiu, frytki i surówka
- Rosół z domowym makaronem i marchewką
- Krem z borowików z grzankami
- Gulasz wieprzowy z kluskami śląskimi
- Zrazy wołowe zawijane z kaszą gryczaną
- Karkówka pieczona z cebulą i czosnkiem
- Duszone żeberka w sosie miodowo-musztardowym
- Kurczak pieczony w ziołach z pieczonymi ziemniakami
- Sztuka mięsa wołowego z sosem chrzanowym
- Gołąbki w sosie pomidorowym
- Bigos staropolski
- Pieczeń rzymska z jajkiem w środku
- Pierogi z mięsem polane skwarkami
Idąc na tradycyjne wesele, możecie być niemal pewni, że spotkacie się z przynajmniej jednym z tych dań!
Zimna płyta, czyli tradycyjne przystawki na zimno z polskich wesel
Tradycyjne wesele to oczywiście klasyczne, polskie przystawki, takie jak półmiski z regionalnymi wędlinami, sałatki z sezonowych warzyw, siekany tatar wołowy czy domowe przetwory i kiszonki. Choć wydają się one oklepane, to jednak wciąż większość zaproszonych gości weselnych uzna je za smaczne. Jeśli jednak planujesz nowoczesne wesele, warto zapytać o nieco bardziej wyszukane przystawki i połączyć tradycję z nutą nowoczesności.
Menu weselne nowoczesne
Obecnie coraz więcej par odchodzi od tradycyjnych wesel, stawiając na bardziej kameralną, a zarazem elegancką atmosferę. Nic więc dziwnego, że rosół, śledzie i pierogi zupełnie przestają pasować do stylu przyjęcia. Co więcej, nowoczesne menu weselne pozwala uczestnikom spróbować unikalnych smaków i stanowi element zaskoczenia. Ponadto nowoczesne menu jest często efektownie podane, co może stanowić dopełnienie motywu przewodniego.
Przykładowe menu weselne z godzinami podawania potraw
Zobacz nasze przykładowe menu na nowoczesne wesele:
- Obiad – 17:30:
Przystawka: Krucha babeczka z kozim twarożkiem i suszonymi pomidorami lub carpaccio z szynką parmeńską, awokado i winogronami;
Zupa: Krem z białych warzyw podawany z grzanką, chipsem z boczku oraz kiełkami lucerny lub bulion warzywny podawany z gruzińskimi pierożkami, zielonym groszkiem i koperkiem;
Danie główne: Polędwiczki w kremowym sosie i szparagi zapiekane w beszamelu lub glazurowana pierś z drobiu z purée ziemniaczanym i blanszowanymi warzywami; - Deser – 18:30:
Panna Cotta z sosem truskawkowym i listkiem mięty lub Lodowe Tiramisu; - I Kolacja – 21:00:
Szaszłyk z drobiu, grillowane warzywa i brązowy ryż lub Kurczak ze szpinakiem i serem feta, zapiekany w cieście francuskim podany z sałatą ze słodkim dressingiem; - Serwis tortu weselnego – 22:00
- II Kolacja – 23:00:
Pikantny krem z pomidorów i papryki, podawany ze kleksem śmietaną i groszkiem ptysiowym; - Zimne przystawki:
Foie gras na grzance z figami; Carpaccio z buraka; Paszteciki z konfiturą żurawinową; Kanapki z kozim serem, miodem i orzechami; Gruszki z serem pleśniowym i orzechami; Sałatka grecka lub cezar; Vol-au-vent z nadzieniem z łososia i koperkiem; Sushi.
Przykładowe przystawki na ciepło
Przystawki sprawdzą się szczególnie dla gości, którzy nie przepadają za ciężkimi daniami głównymi lub preferują lekkie, mniejsze porcje. Dzięki różnorodnym przystawkom można zaspokoić gusta tych, którzy wolą skosztować kilku różnych smaków, bez konieczności spożywania obfitego obiadu.
- Paszteciki z mięsem podane z barszczem czerwonym
- Mini krokiety z kapustą i grzybami
- Szaszłyki mięsno-warzywne z boczkiem
- Pieczone pierożki drożdżowe z nadzieniem mięsnym
- Zapiekane ślimaczki z ciasta francuskiego z szynką i serem
- Grzanki z oscypkiem i żurawiną
- Mini zapiekanki z pieczarkami i serem
Menu weselne w wersji wegetariańskiej – propozycje
Oczywiście nie można zapomnieć o gościach, którzy nie jedzą mięsa. Koniecznie ustal wcześniej ilość wegetarian na weselu i zaplanuj dla nich dedykowane menu.
- Kotlety z ciecierzycy z sosem tzatziki
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Gulasz warzywny z soczewicą
- Faszerowana papryka z kaszą jaglaną i warzywami
- Paszteciki z soczewicą podane z sosem pomidorowym
- Szaszłyki warzywne z tofu
- Zapiekane bakłażany z fetą i ziołami
- Mini krokiety z warzywami i serem
- Pieczone pieczarki faszerowane serem
- Warzywne spring rolls smażone z sosem sojowym
Jak zaplanować menu weselne? – podsumowanie
Planując menu weselne, kluczowym aspektem jest dostosowanie do osobistych upodobań. Postawcie na potrawy, które odzwierciedlają Wasze gusta i styl wydarzenia. Nietypowe menu to nie tylko kulinarne doświadczenie, ale także element, który sprawi, że wesele będzie wyjątkowe i pamiętne dla Waszych gości weselnych. Jeśli jednak czujecie zakłopotanie przed spotkaniem z menedżerem sali, skorzystajcie z fachowego doradztwa wedding plannerki, która pomoże wam pogodzić tradycję z nowoczesnością, jak również doradzi, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze menu weselnego!
Planujesz ślub z osobą innego wyzwania? Koniecznie przeczytaj o ślubie ekumenicznym!